Ekskursas: tarp kultūrų

Kauno Ąžuolynas yra didžiausia – maždaug 770 – ąžuolų giria Europoje, esanti miesto teritorijoje. Čia medžiai stori ir aukšti, šakos stambios ir ilgos, sukuriančios pakankamai šešėlio visame parke, tarsi Kordobos mečetės, esančios pietų Ispanijoje, kolonos – virš 860 – remiančios begalinį stogą. Kasdienybės akys greitos nuslysti Ąžuolyno šakomis, tačiau jos vis užkliūva už margaspalvės paletės, kiekvieną rudenį nudažančios šį gamtinį karkasą milijonais atspalvių.

O dabar pabandykite aprėpti šimtmečių kaitoje glūdintį miestą. Kaip jis atrodė ankščiau? Ką reiškė gyventi jame? Kas jis be žmonių, metai iš metų kantriai dėjusių plytą prie plytos? Juos sunku apibrėžti pagal tautybę, religiją ar kalbą – tačiau žinome, kad tai buvo tarsi jauno medžio šakos, besiplečiančios į skirtingas puses, į aukštį ir gylį. Kordoba nuo savo klestėjimo X a. žinoma kaip švietimo ir kultūros centras, tam tikrai turėjo įtakos susiplakusios katalikų ir musulmonų bendruomenės, miestą kirtę įvairūs keliautojai ir karavanai. Taip ir Kaunas – kurtas pirklių, karių ir amatininkų, visokio plauko tipelių, dar iki pat XX a. pradžios buvo margaspalvis kaip rudeninis Ąžuolynas.

Ekskurso komanda – kaip visada – kviečia tyrinėti. Kas buvo toji augančio Kauno medžio šerdis? Vaizdžiai kalbant, naująjį Ekskurso ciklą būtų galima palyginti su italų menininko ir skulptoriaus Giuseppe Penone žymiausiais darbais – jis imasi neįtikėtinai kruopštaus rankų darbo, norėdamas atskleisti kiekviename kamiene slypintį jauną medžio pavidalą.

Šiandienos kultūrinis gyvenimas Kaune, rodos, klesti – renginiai ir iniciatyvos varžosi tarpusavyje, kuri užims geresnį savaitgalį, pritrauks daugiau lankytojų. Šimtmečio metai ypač turtingi – Kauno tapatybė kerojasi kaip medis, kasmet pasipuošdamas koncentriniais apskritimais. Tik nuo mūsų priklauso, ar prisiminsime ir savo tapatybėn įprasminsime skirtingų tautų ir religijų indėlius, statant mūsų visų miestą. Ir būtent vėlų rudenį, kai pasiekiama riba, žyminti šalčiausią metų laiką, kai nebelieka tiek daug veiklų – Ekskursas kviečia į naująjį ciklą.

Ekskursas: tarp kultūrų lapkričio 11, 18 ir 25 dienomis.